Medycyna Translacyjna

Medycyna Weterynaryjna

      Weterynaria jest istotnym elementem łączącym biotechnologię z medycyną w zakresie badań i rozwoju nowych technik oraz technologii służących poprawie zdrowia populacji. Ta swoista triada stanowi istotę idei medycyny translacyjnej „jeden świat – jedno zdrowie – jedno życie”.

      Dlaczego medycyna weterynaryjna jest niezbędnym ogniwem w procesie opracowywania nowych technik, narzędzi i wyrobów medycznych? Podstawą do wykorzystywania modeli zwierzęcych w badaniach eksperymentalnych jest to, że doświadczenia przeprowadzane w warunkach laboratoryjnych nie są w stanie w pełni odwzorować procesów zachodzących w organizmie.

Kultury komórkowe czy tkankowe nie oddają złożoności żywego organizmu. To właśnie dzięki zwierzętom odkrycia dokonane w laboratoriach znajdują faktyczne zastosowania kliniczne.
CMT SGGW w Warszawie uzyskało pełną akredytację AAALAC przyznawaną przez Association for Assessment and Accreditation of Laboratory Animal Care International Council.
Nadany certyfikat uznawany jest na całym świecie i potwierdza, spełnienie najwyższych standardów etycznych i naukowych związanych z zachowaniem dobrostanu zwierząt w jednostce naukowo-badawczej. Pamiętajmy, że niezwykle ważnym aspektem medycyny translacyjnej jest prowadzenie badań, których celem jest ochrona zdrowia ludzi i zwierząt.